Історія виникнення ОС Mac OS X

OS Ⅹ (до версії 10.7 включно — Mac OS X; читається [ oʊ ɛs tɛn ]) — POSIX -сумісна операційна система корпорації Apple. Є спадкоємицею Mac OS 9 — так званого остаточного релізу «класичної» Mac OS — основної операційної системи корпорації Apple з 1984 року. OS X входить в сімейство операційних систем Apple OS X, до якого також відноситься ОС для мобільних пристроїв — Apple iOS. У OS X використовується ядро Darwin, засноване на мікроядрі Mach, що містить код, написаний самою компанією Apple та код, отриманий з ОС NeXTSTEP та FreeBSD. Apple Mac OS випускається для комп'ютерів Macintosh (Макінтош) на базі процесорів PowerPC і Intel (починаючи з версії 10.6, OS Ⅹ підтримує тільки комп'ютери Mac на базі процесора Intel. Mac OS — друга за популярністю у світі операційна система. Її ринкова частка (разом з OS X) в червні 2010 року — ▲ 6,8%.

Mac OS вийшла в світ в 1984 році разом з першим персональним комп'ютером Macintosh від компанії Apple. Ідеї, втілені в першій версії системи Mac OS, її автори почерпнули у фірми Xerox. У дослідницькому центрі Xerox PARC в той час вже існував комп'ютер з графічною операційною системою, що тоді було справжнім проривом в еволюційному розвитку операційних систем. Але вони використовували її тільки для власних потреб і не планували комерційного застосування.

Поєднавши вже наявні напрацювання і власні ідеї, програмісти компанії Apple створили Mac OS, перша доступну для всіх графічну операційну систему. У ній вже тоді був використаний всім нам звичний віконний інтерфейс, папки з файлами, і вперше був застосований маніпулятор, названий комп'ютерною мишею, здатний пересувати курсор по всій області екрану. Така концепція цілком відповідала головній ідеї самої компанії Apple, яка пропонувала створити комп'ютер доступний для всіх, як за ціною, так і в технічному плані.

Вже тоді автори Mac OS задалися метою створити таку операційну систему, яка буде зручна і інтуїтивно зрозуміла будь-якому користувачеві, навіть не изучавшему комп'ютер раніше. До цього часу комп'ютерними програмами і процесами управляли за допомогою командного рядка, тому поява наочних значків обозначавших папки, корзину, комп'ютер та інші елементи стало справжньою сенсацією того часу. Ці значки автори стали називати іконками. Розробники Mac OS визначили основи подальшого розвитку всіх операційних систем, багато з того, що вони придумали в далекому 1984 році, зараз є еталоном для всіх розробників програмного забезпечення.

Перша версія Mac OS займала всього 216 кб дискового простору і працювала навіть при звичайному копіюванні з одного комп'ютера на інший. Але такий продукт був абсолютно не захищений від підробки, тому для того, щоб зберегти свої доходи розробники все подальше час присвятили не тільки її технічному удосконаленню, розширенню функціональності і стабільності, а й захисті. Після виходу першої версії Mac OS вийшло ще дев'ять її модифікацій, у яких були введені такі поліпшення як:

- Використання мульти Файндер, що дозволяє працювати відразу декільком додаткам одночасно;
- Удосконалення мультимедійних функцій і можливостей роботи в інтернеті;
- Зміна чорно-білих іконок на кольорові, а пізніше поява нового «платинового» інтерфейсу і можливості вибирати тему на свій смак;
- Поява нової файлової системи HFS +;
- Поліпшення функцій Інсталлер;
- Поява програми Sherlock, призначеної для пошуку файлів на локальних дисках і в мережі інтернет;
- Поява багато режиму і розмежування прав доступу.
Піком роботи над образом, удосконаленням можливостей і забезпеченням стабільності роботи операційної системи Mac OS того часу стала її дев'ята версія, яку зараз ще можна зустріти на деяких комп'ютерах Macintosh. Її називають класикою Mac OS. Macintosh завойовував популярність, а Mac OS принесла компанії величезний комерційний успіх. Але минав час і керівництво компанії Apple прийняло рішенні про глобальні зміни.

У березні 2000 року світ побачила абсолютно нова десята версія Mac OS X, яка не підтримує програмне забезпечення, призначене для Mac OS 9. Для її створення повністю переписали початковий програмний код, а за основу взяли операційну систему NeXTSTEP, розробником якої був один з тих, хто колись заснував компанію Apple, але за збігом обставин покинув її. Розробки фірми NEXT разом з її керівником були куплені компанією Apple, завдяки чому на чолі неї знову постає її засновник Стів Джобс.

Тепер в Mac OS X використовується ядро ​​Mach, стандартні сервіси BSD і всі основні можливості операційної системи Unix. Це дало можливість в багато разів підвищити її функціональність, захищеність і стабільність. Витісняє багатозадачність, яка використовується в Mac OS X, дозволяє працювати декільком процесам відразу, але при цьому не заважати один одному, а при збої в роботи одного з них не допускати збою всієї системи і переривання роботи інших процесів.

На даний момент Mac OS X має власний красивий, не переобтяжений спецефектами і приємний для очей інтерфейс Aqua. Вона проста у використанні і дружелюбна. У ній використовується середу програмування Core Foundation, що включає в себе такі компоненти як Carbon API, Cocoa API і Java API. Графічна середа представлена ​​використанням таких технологій як QuickTime, Quartz Extreme і OpenGL. До того ж Mac OS X дозволяє використовувати програмне забезпечення, написане на таких мовах програмування, як Сі, C ++, Objective-C, Ruby і Java. Важливим достоїнством Mac OS X є її безпека при роботі в інтернеті, вона непогано захищена від інтернет-атак, та й кількість вірусів здатних її вразити на сьогоднішній день мізерно мало.

Якщо враховувати всі достоїнства Mac OS, то відразу постає питання, чому вона досі не так широко поширена, як її основний конкурент всім відома ОС Windows. Відповідь на нього дуже простий, ОС Mac OS встановлюється тільки на комп'ютери Macintosh компанії Apple, що є принциповим рішенням її керівництва. Це не означає, що Mac OS не сумісна з комп'ютерами інших виробників і не може бути на них встановлена. Встановити систему звичайно можна, але на даний момент це вважається не законним. Комп'ютери Macintosh мають невеликий модельний ряд і не можуть похвалитися розмаїттям, до того ж вони коштують у кілька разів дорожче звичайних персональних ЕОМ, тому число користувачів Macintosh порівняно мало щодо загального числа комп'ютерних користувачів у всьому світі.

Немає коментарів:

Дописати коментар